Osobní rozvoj:
- Chcete reportáž z místa neštěstí? A co takhle z místa štěstí?
- Život se s vámi nemazlil?
- Režírujete si svůj život sami, nebo hrajete komparz v jiných příbězích?
- Velké poděkování škole, jak skvěle nás připravuje pro život
- Zpomalte! Nic víc nepotřebujete…
- Druhé lidi nezměníte, ale své reakce na ně ano
- Média vyškrtávají zlo ze svého obsahu, protože se špatně prodává
- Nemůžete to změnit? Tak to přijměte!
- Jste zdraví? Skvělé, tak si to prožívejte!
- Kde se to v lidech bere? Odpověď je přeci zřejmá...
- Filmová tvorba nenápadně inspiruje další šílence se zbraní
- Vděčnosti není nikdy dost
- I malý počin má vliv na celý sled návazností
Když se řekne "dalajlama", vybaví se zřejmě každému ten usměvavý "starší pán" v brýlích a rudém rouchu. Mnohým na mysl naskočí jakási souvislost s Tibetem a tím to často končí... Naopak se leckdo domnívá, že jde o náboženského vůdce na úrovni papeže.
Pokud máte jasno v tom, kdo je "dalajlama", pak Vám tento článek asi nepřinese nic nového. Ostatním však může přinést základní informace, o nichž není od věci mít alespoň základní povědomost.
Samotné slovo se skládá z mongolského dalaj ("oceán") a láma či lama, což je tibetský ekvivalent sanskrtského slova guru. (Sanskrt je jeden z nejstarších jazyků, s nímž se můžete setkat třeba u jógy nebo když se začnete zajímat o čakry a podobná témata...) Slovní spojení tak označuje jeho moudrost a ctnost, hlubokou jako oceán.
Současný dalajlama Tändzin Gjamcho (narozen 6. července 1935) je již 14. dalajlamou.
Sám sebe označuje za "prostého buddhistického mnicha". Každý den bez výjimky začíná nejméně třemi hodinami modliteb a meditací a končí alespoň jednou hodinou, věnovanou téže činnosti. Přes den se modlí a studuje, jak mu to umožňuje jeho denní program.
Je výrazným "duchovním vzorem" a na rozdíl od papeže skutečně nemá žádné náboženské pravomoci nad žádným mnichem či lamou. Není hlavou ani své duchovní tradice nebo nějaké buddhistické skupiny. Býval též politickým vůdcem Tibetu, nicméně tohoto titulu se v roce 2011 vzdal.
Dalajlamové jsou považování za převtělence svého předchůdce, jenž ještě za svého života naznačí některá znamení, která mají po jeho smrti napovědět, kde se znovu narodí (v nové inkarnaci, převtělení).
Pokud Vás zajímá dalajlamův životopis, najdete jej například v knize "Dalajlama Neobyčejný život - První autorizovaná biografie".
"Možná máme nějakou představu o Ježíši Kristu nebo Buddhovi a říkáme si, že se má žít tak, jak žili oni. Ale v podstatě nevěříme, že by to bylo reálně možné. A pak potkáte dalajlamu a vidíte, že on to zvládl! Je to člověk v jistém smyslu naprosto dokonalý. Jistě i on dělá chyby, občas se naštve, cítí flustraci jako každý jiný. Ale jeho míra trpělivosti, velkorysosti, lásky a soucitu je veliká. Dojímá mě skutečná zodpovědnost vůči světu, již tento muž v sobě dokázal vypěstovat. Ne proto, že někdo před ním mávl kouzelnou hůlkou, ale protože na sobě tvrdě pracoval. A to je pro mě inspirující. Když tu práci na sobě odvedete, vidíte výsledky."
Richard Gere, herec