S penězi přicházíme do styku všichni, ale ve škole nás na hospodaření s penězi "příliš" nepřipravili. Pokud chcete s penězi dobře vycházet, je dobré si o nich také něco přečíst.
Osobní rozvoj:
- Chcete reportáž z místa neštěstí? A co takhle z místa štěstí?
- Život se s vámi nemazlil?
- Režírujete si svůj život sami, nebo hrajete komparz v jiných příbězích?
- Velké poděkování škole, jak skvěle nás připravuje pro život
- Zpomalte! Nic víc nepotřebujete…
- Druhé lidi nezměníte, ale své reakce na ně ano
- Média vyškrtávají zlo ze svého obsahu, protože se špatně prodává
- Nemůžete to změnit? Tak to přijměte!
- Jste zdraví? Skvělé, tak si to prožívejte!
- Kde se to v lidech bere? Odpověď je přeci zřejmá...
- Filmová tvorba nenápadně inspiruje další šílence se zbraní
- Vděčnosti není nikdy dost
- I malý počin má vliv na celý sled návazností
S penězi přicházíme do styku všichni, ale ve škole nás na hospodaření s penězi "příliš" nepřipravili. Pokud chcete s penězi dobře vycházet, je dobré si o nich také něco přečíst. Spoustě lidem změnily níže uvedené knihy život a dokázali s jejich pomocí změnit své návyky, myšlení a celkově vztah k penězům. Díky tomu jim do života začala proudit hojnost a naučili se s nimi lépe hospodařit.
Připravil jsem přehled několika "základních" knih, které se věnují finanční gramotnosti od úplných základů až po témata jak zbohatnout ve velkém nebo jak a kam investovat. Do výčtu jsme již nezařazovali tituly, které jsem uvedl v článku "Beletrie se zaměřením na osobní rozvoj" a které sem nepochybně také patří: "Nejbohatší muž v Babylóně" či "Největší obchodník na světě".
Hill Napoleon: Myšlením k bohatství
Nezpochybnitelný titul číslo jedna nejen u tématu peněz, ale celkově v přístupu k životu (a tedy osobnímu rozvoji). Přestože název hovoří o bohatství, není jím myšlen jen finanční blahobyt, ale celkově "bohatý život" ve všech směrech. Jak si jej správně tvořit? Jednoduše... Myšlením! Začněte nejprve o blahobytu správně myslet a vše ostatní už přijde "samo". Zásadní kniha pro každého, kdo chce žít úspěšný a spokojený život.
Kiyosaki Robert, Lechterová Sharon: Bohatý táta, chudý táta
Povinná četba pro všechny, kteří se chtějí věnovat financím. Zásadní lekce finanční gramotnosti nejen pro podnikatele. Jak o penězích přemýšlet a jak s nimi nakládat? Jak sami ovlivňujeme, zda k nám peníze proudí nebo zda je odpuzujeme? Jak mohou tátové ovlivnit finanční nezávislost svých dětí? Je velký rozdíl, když jim moudra o penězích vštěpuje chudý táta, nebo zda naslouchají tomu bohatému…
Housel Morgan: Psychologie peněz
V knize Psychologie peněz nabízí uznávaný autor Morgan Housel dvacet krátkých pojednání o tom, jak lidé uvažují o penězích, a učí nás, jak se v tomto veledůležitém tématu lépe vyznat. Umět zacházet s penězi není nutně otázka toho, co všechno víte. Důležité je, jak se chováte. Jenže vštípit lidem – dokonce i těm opravdu chytrým – správné vzorce chování není snadné.
Graham Benjamin: Inteligentní investor
O své peníze je třeba se umět postarat a dávat je na ty správné hromádky. V knize nejvýznamnějšího investičního poradce 20. století (Warren E. Buffett ji označil za „zdaleka nejlepší knihu o investování, která kdy byla napsána“) se dozvíte od nejzasvěcenějšího „guru investování“, jak se jako investor, makléř nebo investiční poradce vyhnout závažným chybám a jaké dlouhodobě úspěšné strategie při investování uplatnit. Přestože kniha vyšla poprvé již v roce 1949, její rady platí dodnes.
Kahneman Daniel: Myšlení rychlé a pomalé
Převratná a průkopnická kniha o fungování naší mysli, napsaná čtivě a srozumitelně jedním z největších a nejvlivnějších myslitelů současnosti. Kahneman v ní shrnuje desítky let svých výzkumů a navždy mění způsob, jakým přemýšlíme o přemýšlení, rozhodování, životě, práci i světě. Autor je nositel Nobelovy ceny za ekonomii a jeho pohled na myšlení je zajímavý právě při našem uvažování o financích.
Další tituly doplním třeba i na Vaše doporučení...